Results:
Tag: Obituaries

June 29, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Richard A. Riddell, USN

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Richard Anderson “Dick” Riddell, U.S. Navy (Ret.), in June 2022 at age 81. Rear Admiral Riddell entered the U.S. Naval Academy in June 1958 and served as a submarine officer until his retirement in 1998 as the director of Test, Evaluation and Technical Requirements (N091) in the

June 28, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Guy H.B. Shaffer, USN 

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Guy Henry Baskerville “Guy” Shaffer, U.S. Navy (Ret.), on 1 June 2022 at age 94. Rear Admiral Shaffer entered the U.S. Naval Academy in June 1947 and served as a submarine officer until his retirement in 1981 as the deputy director for operations of the Defense Nuclear Agency. His

July 30, 2020

Passing of Rear Adm. Richard C. Gentz, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Richard Corbett "Dick" Gentz, U.S. Navy (Retired) on July 27, 2020 at age 85. Dick Gentz entered the U.S. Naval Academy in 1953 and served as a Naval Aviator until his retirement in 1991 as the Commander Naval Air Systems Command. Additional commands included VAW-125 and the Pacific

July 28, 2020

Passing of Rear Admiral Donald R. Eaton, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Donald Richard "Don" Eaton, U.S. Navy (Retired) on July 25, 2020 at age 83.  Don enlisted in the U.S. Naval Reserve in 1957 and served as a Naval Flight Officer and then as an Aerospace Maintenance Duty Officer (AMDO) until his retirement in 1994 as Assistant Commander, Fleet

July 4, 2020

Passing of Vice Adm. Edward A. Burkhalter, Jr., USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Vice Admiral Edward Allen "Al" Burkhalter, Jr., U.S. Navy (Retired) on July 1, 2020 at age 91. He entered the U.S. Naval Academy in June 1947 and served as a submarine officer and senior intelligence officer until his retirement in 1986 as the Director of the Intelligence Community Staff for the

June 30, 2020

Passing of Rear Admiral S. David Frost, SC, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Shirley David Frost, Supply Corps, U.S. Navy (Retired) on June 27, 2020 at age 90.  David Frost entered the U.S. Naval Academy in 1949 and served as a Supply Corps Officer until his retirement in April 1983 as the Deputy Comptroller of the Navy. He deployed twice to the Gulf of

June 25, 2020

Passing of Rear Adm. Eustine Paul Rucci, MC, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Eustine Paul Rucci, Medical Corps, U.S. Navy (Retired) on June 22, 2020 at age 91. Paul Rucci joined the U.S. Naval Reserve in June 1953 and served as a medical doctor until his retirement in August 1985 as the first Commanding Officer of Naval Medical Command, Southwest Region, San

May 26, 2020

Passing of Rear Adm. Edward A. Wilkinson, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Edward Anderson "Andy" Wilkinson, Jr. on May 23, 2020 at age 86. Andy entered the U.S. Naval Academy in July 1951 and served as a Naval Aviator, mostly in Patrol and Reconnaissance commands, until his retirement in August 1985 as the Director of the Defense Mapping Agency. His

May 26, 2020

Passing of Rear Admiral Thomas R. Fox, USN (Ret.)

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Thomas Robert Fox, U.S. Navy (Retired) on May 23, 2020 at age 85. Tom Fox entered the U.S. Naval Academy in June 1953 and served as a Naval Aviator, a Surface Warfare Officer and a Submarine Officer (he qualified in all three) including 17 strategic deterrent missile patrols until

May 22, 2020

Fair Winds Rear Adm. Thomas Francis "Tom" Brown III

Rear Adm. Thomas F. Brown III, USNIt is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Thomas Francis "Tom" Brown III, U.S. Navy (Retired) on May 14, 2020, at age 87. Tom entered Officer Candidate School in 1954 and served as an aviator until his retirement in 1985 as the Director, Strike and Amphibious Warfare Division (OP-954) in