Results:
Tag: Obituary

June 29, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Richard A. Riddell, USN

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Richard Anderson “Dick” Riddell, U.S. Navy (Ret.), in June 2022 at age 81. Rear Admiral Riddell entered the U.S. Naval Academy in June 1958 and served as a submarine officer until his retirement in 1998 as the director of Test, Evaluation and Technical Requirements (N091) in the

June 28, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Guy H.B. Shaffer, USN 

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Guy Henry Baskerville “Guy” Shaffer, U.S. Navy (Ret.), on 1 June 2022 at age 94. Rear Admiral Shaffer entered the U.S. Naval Academy in June 1947 and served as a submarine officer until his retirement in 1981 as the deputy director for operations of the Defense Nuclear Agency. His

June 23, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Robert D. Hufstader, MC, USN

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Robert Duane “Bob” Hufstader, Jr., Medical Corps, U.S. Navy (Ret.), on 1 June 2022 at age 77. Rear Admiral Hufstader enlisted in the U.S. Navy in 1962, serving as a hospital corpsman before being commissioned in 1971, then serving as a doctor and senior health care executive until

June 23, 2022

In Memoriam: Rear Admiral William M. Fogarty, USN

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral William Miley “Bill” Fogarty, U.S. Navy (Ret.), on 13 June 2022 at age 86. Rear Admiral Fogarty was commissioned in the U.S. Naval Reserve in June 1958 and served as a surface line officer until his retirement in September 1991, following his tour as Commander Middle East Force

June 21, 2022

In Memoriam: Rear Admiral William J. Ryan, SC, USN

It is with deep regret that I inform you of the passing of Rear Admiral William Jardine “Bill” Ryan, Supply Corps, U.S. Navy (Retired), on 13 May 2022 at age 91. Rear Admiral Ryan entered the U.S. Naval Academy in 1948 and served as a Supply Corps officer until his retirement in 1985 as Commander, Defense Fuel Support Center, Cameron Station,

June 21, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Mark D. Guadagnini, USN

It is with deep regret that I inform you of the passing of Rear Admiral Mark Daniel “Guad” Guadagnini, U.S. Navy (Retired), on 10 June 2022 at age 64. Rear Admiral Guadagnini entered the U.S. Naval Academy in 1976 and served as a naval aviator until his retirement in 2013 as the director, Maritime Headquarters for U.S. Fleet Forces Command. His

May 3, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Michael P. Nowakowski, USN (Ret).

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Michael Peter “Mike” Nowakowski, U.S. Navy (Retired), on 22 April 2022 at age 69. Rear Admiral Nowakowski was commissioned via Officer Candidate School in 1974 and served as a surface warfare officer until his retirement in 2007 as the president, Board of Inspection and Survey. His

May 3, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Riley D. Mixson, USN (Ret).

It is with deep regret I inform you of the passing of Rear Admiral Riley Dewitt Mixson, U.S. Navy (Retired), on 27 April 2022 at age 85. Rear Admiral Mixson enlisted in the U.S. Naval Reserve in 1958 and served as a naval aviator until his retirement in 1994 as director, Air Warfare Division (N88), Office of the Chief of Naval Operations (CNO). His

May 3, 2022

In Memoriam: Rear Admiral Isham W. Linder, USN (Ret).

It is with deep regret that I inform you of the passing of Rear Admiral Isham Wiseman “Sam” Linder, U.S. Navy (Retired), on 22 January 2022 at age 97 (a couple weeks shy of 98). Rear Admiral Linder enlisted in the U.S. Naval Reserve in 1942 and served as a naval aviator until his retirement in 1978 as superintendent of the Naval Postgraduate

April 28, 2022

In Memoriam: Admiral Ronald J. Zlatoper, USN (Ret).

It is with deep regret that I inform you of the passing of Admiral Ronald Joseph “Zap” Zlatoper on 21 April 2022 at age 80. Admiral Zlatoper entered the Naval Reserve Officer Training Corps (NROTC) in 1959 and served as an aviator until his retirement in 1997 as Commander-in-Chief, U.S. Pacific Fleet. His commands included Attack Squadron EIGHT